Cenné rady Ako vybrať ventilátor do kúpeľne, bytu, kuchyne, firemnej kuchynky, skladu, reštaurácie, kaviarne >

Hlavné zásady správneho výberu ventilátorov nájdete tu

Ako vybrať ventilátor do kúpeľne bytu WC kuchyne skladu reštaurácie kaviarne

Promo Stolík CATA Ventilátory - naša aktívna podpora Vášho predaja

Informácie a minigaléria tu

CATA ventilátory - prezentácia - predajné miesta

elektrospotrebiče CATA

E-SHOP / ONLINE KATALÓG  TU !!!

 

CATA Katalógy v pdf nájdete TU

 

Informácie o sortimente CATA v SR nájdete TU

Objednávka katalógov - Formulár

 

Referencie

Prečo práve s nami...

 

Poistky COOPER Bussmann

E-SHOP TU !!!

 

Výpadok vo výrobe? NIE!!!

 

Nástroj na špecifikáciu poistiek

 

Inforácie o COOPER Bussmann nájdete TU

ELMAT - elektroinštalačný materiál

Chcem zaslať podrobný profesionálny dopyt

 

Nástroj na špecifikáciu svetelných zdrojov

 

1000W reflektory na osvetlenie kostola? NIE! .... a čo tak 250W ?

Porovnanie priemyselných reflektorov

Fotografie

Fotografie našej práce

 

www.elektrika.sk www.digestor.info www.erevita.sk www.ikelp.sk www.rpadvisor.sk www.abiset.com  www.svetelnezdroje.sk www.cooperbussmann.sk www.vypinace.sk

www.electricity-sr.sk


Ako vzniká med, z akých kvetov pochádza

28.06.2009, 22:48, správca

Med je sladká lepkavá kvapalina, ktorú produkujú včely (včela medonosná). Sú to vpodstate včelami zozbierané a zahustené sladké šťavy, predovšetkým nektár kvetov, alebo medovica zo stromov.


Pre včelstvo je med významnou zásobou energeticky bohatej potravy. Počas roka zdravé a silné včelstvo vyrobí stovky kilogramov medu. Ak by nezasiahol človek - včelár, z väčšej časti by svoju produkciu včelstvo aj spotrebovalo. Na prežitie zimy včelstvu postačuje približne 1 kg medu na 1 mesiac. Po medobraní musí včelár prirodzené zásoby včelstva nahradiť, spravidla sa používa sirup pripravený varením z cukru a vody.

Med má špecifickú chuť, preto mu aj niektorí ľudia dávajú prednosť pred cukrom, či inými sladidlami. Má vhodné chemické vlastnosti aj pre pečenie.

Kvapalný med sa nekazí (ak bol v čase medobrania už vyzretý). Vďaka svojmu vysokému obsahu cukru ničí baktérie procesom nazývaným osmolýza. Nemôžu sa na ňom uchytiť ani kvasinky zo vzduchu, pretože obsah vody je príliš nízky. Prírodný neupravený med má obsah vody asi 14 - 18 %. Ak je obsah vody nižší ako 18 %, nemôže sa v mede množiť prakticky žiadny organizmus.

Pri dlhodobom skladovaní pri izbovej alebo vyššej teplote sa môže vďaka sedimentácii cukrov na povrchu medu v nádobe vytvoriť tenká redšia vrstva, v ktorej sa rozmnožujú osmofilné druhy kvasiniek (kvasia tam koncentrované roztoky cukrov - nad 50 %), ktoré sú v mede prirodzene obsiahnuté. Takýto druh kvasenia ovplyvňuje predovšetkým senzorické (čuch, chuť), ale nie nutričné (výživové) vlastnosti medu.

Dôkladným odborným rozborom peľov a výtrusov rastlín v neupravenom mede (melisopalynológia) sa dá určiť, z akých kvetov bol zozbieraný.

 

V praxi zisťujú včelári pôvod medu spravidla každodenným pozorovaním včiel. Ďalekohľadom sledujú letecké trasy svojich včeličiek, aby vedeli konzumentom medu povedať, z akej znášky med pochádza. Či sa jedná o repkový, agátový, lesný a pod.
 

 
 

Súvisiace články

 

Rarita: na Záhorí sa predáva vzácny Pohánkový med

Pohánkový med

Príroda ponúka v každom kúte Zeme iné možnosti, takže okrem rôznych druhov včiel poznáme aj rôzne druhy medov.
Najčastejšie medy z regiónu Záhorie sú kvetové medy a to najmä z týchto rastlín: Špargľa, Lipa, Malina, Repka olejná, ovocné stromy, Púpava lekárska, Zlatobyľ obyčajná, Agát biely. Menej často sa podarí získať kvetový med zo Slnečnice, lebo na suchých záhoráckych pieskoch slnečnica väčšinou „nemeduje“ ...

 
« Späť


Diskusia: "Ako vzniká med, z akých kvetov pochádza"
Dátum: Meno: Komentár:
- Žiadne komentáre -
Pridať komentár | Zobraziť všetky komentáre