Panel používateľa
Späť

Druhy Medov - Lesný, Horský, Medovicový, Kvetový Med - ako sa v tom vyznať?

Pridané: 4.9.2019 17:00:00 Počet zobrazení: 7229

04 September 2019

Druhy medu Lesný Horský Medovicový Kvetový ako sa v tom vyznať

Väčšina konzumentov volí výber medu správne - podľa toho ako im ktorý chutí. Napriek tomu sú však časté rôzne otázky na tému "Druhy medu". Pokúsime sa stručne objasniť pre laickú verejnosť: Najčastejším druhom medu je med Kvetový - je to včelami spracovaný nektár (následne "dozretý" v úli) z kvetov rastlín a stromov: agát, lipa, malina, slnečnica, púpava, harmanček, ďatelina a z množstva ďalších lúčnych a lesných kvetov. Tu sa stretávame s najčastejšim omylom, že mnohí konzumenti považujú med z lesných kvetov za medovicový.

Môžu za to aj niektorí obchodníci, ktorí informácie zamlžujú, alebo poskytujú priamo zavádzajúce informácie. Konzumenti sa tiež nechávajú zmiasť farbou medu.

Ako píšeme v staršom článku, med sa definuje spravidla takto: "Med je sladká lepkavá kvapalina, ktorú produkujú včely (včela medonosná). Sú to vpodstate včelami zozbierané a zahustené sladké šťavy, predovšetkým nektár kvetov, alebo medovica zo stromov."

Ak teda použijeme výraz:

  • "Kvetový med" - je to med z kvetov lesných, lúčnych rastlín, či ovocných stromov (nie medovicový).
  • "Lesný med" - je to med z kvetov lesných rastlín (čiže opäť kvetový a nie medovicový).
  • "Medovicový med" - je včelami spracovaná a následne "dozretá" medovica (miazga) z mladých výhonkov ihličnatých - med zelenej farby, alebo listnatých stromov - med hnedej, mahagónovej farby. (Pozor, blízko k mahagónevj farbe má napr. aj pohánkový med, pričom ten  patrí ku kvetovým, aj keď veľmi cenným). Medovicový med občas nazývaný aj "Horský med" (čo je podľa môjho názoru mätúce, lebo horským laici nazvú raz lesný a inokedy medovicový med). Jeho dostupnosť je výrazne závislá na teplote, vlhkosti, daždivosti či veternosti v čase rozpuku vegetácie.

 

No a ktorý med je teda najlepší?

Je to individuálne.

Ja napríklad nápoje nesladím, ale dám si ráno 1 lyžicu medu a večer 1 lyžicu medu (prípadne lyžicu medu s peľom). Mám však odskúšané, že v káve mi chutí pastovaný med (repka olejná, prvé lúčne kvety, púpava a pod.).

Do čaju mám odskúšaný agátový, konkrétne do lipového čaju zase napríklad lipový.

Na palacinky alebo cestovinu si dám pohánkový (výrazná chuť, ale je dostupný zriedka, osivo dlhšie nevyšlo, resp. počasie neprialo), alebo agátový.

Na osladenie či ochutenie bieleho jogurtu použijem akýkoľvek.

Popis farieb, zložení, deklarovaných účinkov a konzistencií jednotlivých druhov medu nájdete tu

Na Zdravie!

© a obchodné informácie: Gabriel Puškáč, T: +421 903 430 803

2 MIESTA PREDAJA MEDU:
2 POINTS OF SALE OF HONEY:

1.) Malacky 1.Maja 24 (Elektro predajna ELMAT SLOVAKIA), T: 0903 430 803, 0903 202 925, Pondelok - Piatok 8-17, Sobota 8-12

2.) Velke Levare, Sturova 891, T: 0903 219 276 - cas nakupu podla dohody

Selling to foreign countries on the base of annual agreement ! Call please our sales manager Mr Gabriel Puskac in English +421 903 430 803

possibly to Mrs Andrea Puskacova in German language +421 903 202 925

email: apipushcatch@gmail.com

Diskusia

(1 komentár)

cialis info Coobbyjax 22.3.2021 10:25:23
Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie