Panel používateľa

Ventilátor s Timerom nevypína kvôli indukcii za vypnutým spínačom - ako vyriešiť problém?

Niektoré stmievače, LED svietidlá a LED svetelné zdroje (LED žiarovky) zapríčiňujú neželané stavy elektroinštalácie. Jedná sa o blikanie LED reflektorov aj keď je vypínač vypnutý (často po presune na iné miesto LED reflektor nebliká), alebo rôzne "trápenie sa" ďalších elektrických a elektronických zariadení v elektroinštalácii. Uvedené LED zdroje totiž "prepúšťajú" k nim napätie aj cez vypnutý domový vypínač!

My sme sa zamerali na vplyv niektorých LED zdrojov na bytové ventilátory.

Ako odstrániť naindukované napätie za vypnutým domovým spínačom, objavujúce sa na prívode k ventilátoru?

Tu sú možné riešenia, skúšajte v poradí:

(sú zoradené vzostupne od ekonomicky a stavebne najvýhodnejšieho)

  1. Zaraďte medzi LED žiarovky daného okruhu 1ks obyčajnej vláknovej žiarovky s príslušnou päticou či závitom a zohľadnením napájacieho napätia.
  2. Vymeňte LED žiarovky za iný typ, model, či značku. Áno, niekedy stačí len tak málo a ventilátor beží bez problémov ďalej ako doteraz.
  3. Vyberte z podsvieteného domového vypínača LED žiarovku (ak je tzv. 2-páčkový a obe páčky sú podsvietené, stačí na tej strane - pod tou páčkou, ktorá spína okruh ventilátora). Neželané naindukované napätie zapríčiňujú napr. LEDky pre podsvietenie vypínačov Valena Life (vyzerajú ako malá nožová poistka do auta). Ak chcete podsvietenie zachovať, prejdite k bodu 4 a/alebo 5.
  4. Vymeňte podsvietený vypínač za iný typ, model, či značku.
  5. Pred ventilátor predraďte kompenzačný RC člen. Niekedy stačí zapojiť 1, prípadne 2ks paralelne k ventilátoru. Rozmer toho z našej ponuky je 17x18x8,5mm + 2ks 80mm vývody vodičov.
  6. Vymeňte nové LED svietidlo, ktoré začalo zapríčiňovať indukciu napätia za vypnutým domovým vypínačom za iný typ, model, či značku.
  7. Vymeňte LED pásiky s napäťovými zdrojmi za kvalitnejšie LED pásiky s prúdovými zdrojmi. Zároveň tým dosiahnete rovnomerný svetelný tok každej LEDky po celej dĺžke pásikov aj ich dlhšiu životnosť.
  8. Ventilátor pripojte X-žilovým káblom s dvojitou izoláciou = každá žila kábla musí mať dvojitú izoláciu.
  9. Ovládací kábel pre svorku SL priveďte mimo hlavného napájacieho kábla ventilátora.
  10. Ďalším riešením je prevádzkovať elektronické zariadenia (mikrovlnka, ventilátor apod.) na inom okruhu ako sú LED svetelné zdroje. Zároveň nesmie byť trasa od ističa príliš dlhá.

Podstatná časť práce (montáž, pripojenie, nastavovanie) patrí do rúk kvalifikovaným elektrotechnikom z praxe = tým, čo sa denne elektroinštaláciami živia a majú dostatok odborných znalostí a skúseností. Každá elektroinštalácia je iná.

Uvedené stavy naindukovaného napätia sú v určitých podmienkach viacmenej očakávané fyzikálne javy. Nejedná sa teda o výrobnú chybu na ventilátore. Ak ste našli chybu, alebo máte efektívnejšie riešenie, kontaktujte nás.

Ak potrebujete pomoc s výrobkom z nášho dovozu, kontaktujte nás. Servis a podporu poskytujeme len pre výrobky pochádzajúce z nášho dovozu a distribúcie.

Miesta Predaja ventilátorov CATA nájdete na našom E-shope

Pozrite tiež príbuzný článok: Ventilátor s časovou automatikou (Timer) nevypína, ako odstrániť príčinu?

Viac často odpovedaných otázok na tému sklenených ventilátorov CATA E GLASS.

Návod k nahliadnutiu (Návod k inštalácii, zapojeniu, obsluhe a prevádzke zariadenia).

Ak sa vám článok páčil, zdieľajte a pomôžte tak aj ostatným.

Predvoľby súkromia
Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti

Prihlásenie